Η “φούριας ρόχας” επικράτησε 1-0 της Νορβηγίας και εξασφάλισε τόσο τη δική της όσο και τη θέση της Σκωτίας, στην τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στην Γερμανία.

Η Ισπανία επικράτησε 1-0 της Νορβηγίας και πήρε το εισιτήριο για τη Γερμανία και το EURO2024, στέλνοντας παράλληλα και τη Σκωτία στην τελική φάση της διοργάνωσης. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκάβι στο 49ο λεπτό.

Ο αγώνας:

Aναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Ισπανία να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να επιβάλει τον ρυθμό της. Όσο περνούσε η ώρα, η “φούρια ρόχας” πήρε τα ηνία και μάλιστα στο 20ο λεπτό, βρήκε δίχτυα με τον Μοράτα. Ο Καρβαχάλ έβγαλε τη σέντρα, ο Στάντμπεργκ έκανε την προβολή, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, με τον Μοράτα να εμπλέκεται στη φάση. Το τέρμα όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο Ισπανός επιθετικός ήταν εκτεθειμένος και έτσι το μηδέν παρέμεινε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Ισπανία η οποία με το… καλησπέρα πίεσε, απείλησε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, μόλις στο 49ο λεπτό με τον Γκάβι. Ο Φεράν σούταρε, κόντραρε στον Μοράτα, ο Ογιαρθάμπα έκανε το νέο σουτ, η μπάλα πήγε στον Γκάβι ο οποίος έγραψε το 1-0, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Έρλινγκ Χάαλαντ, προσπάθησε να απειλήσει τα αντίπαλα δίχτυα, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.